Spánok je u detí vždy iný. Neexistujú univerzálne rady, ktoré zafungujú pre vaše dieťa, aj to kamarátkine, či susedovie:) Niektoré deti si vytvoria pravidelný rytmus spánku už počas prvých týždňov, v noci prespia celé hodiny, kým iným to môže trvať aj rok alebo dva.
Prvé dva roky spánok regulujú hlavne gény. To, či dieťa spáva pokojne, dlho alebo nepokojne a krátko ovplyvňuje genetika a jeho temperament.

baby

Novorodenec

V tomto veku dieťa prespí 3-4 hodiny. Dôvodom môže byť napríklad aj veľkosť žalúdka. Je maličký, takže sa rýchlo vyprázdni a dieťa sa zase zobudí na to, že sa potrebuje napapať. Po tomto čase nasleduje krátky čas bdenia. Novorodenec ešte nerozlišuje deň a noc, bez ohľadu na to, či je to dobrý spáč alebo nočná sova, nemá žiadne spánkové návyky. Čiže jediné, čo rodičom ostáva, je prispôsobiť sa mu (spať vtedy, keď spí dieťa). Doba spánku sa postupne skracuje.

Niektorým bábätkám môže pri spánku prekážať ticho (keďže v maternici 9 mesiacov ticho nebolo). Ak má dieťatko problém zaspať a spať, môžete skúsiť toto:

Zapnutý filter a zvlhčovač vzduchu
Malá vodná fontánka
Akvárium so zapnutým filtrom
Tikajúce hodiny
Chronometer – nastavený na frekvenciu 50 – 60 úderov / minúta
Nahrávka vodopádu, tečúcej rieky, šum mora, zvuky tlčúceho srdiečka mamy
Niektoré deti upokojuje aj zvuk vysávača, šum rádia, tečúca sprcha

 

Dojča od 2. do 4. mesiaca

Dieťa si okolo 6. týždňa postupne začína zvykať na rytmus deň a noc a oddeľovať denný a nočný spánok. Počas dňa je častejšie hore a v noci sa budí na kŕmenie. Keď má dieťatko cca 5,5 – 6,0 kg, jeho žalúdok je väčší a je schopné vydržať bez hladu aj 6 – 8 hodín. Ale obvykle aj tí najvýkonnejší spáčikovia sa zobudia v noci aspoň raz, zvyčajne však 2 – 3 krát za noc.

Bábätká do 3 mesiacov by nemali byť hore dlhšie ako 2 hodiny a potrebujú všetky 3 denné spánky.

 

Dojča od 4. do 6. mesiaca

Dieťa v tomto veku spáva cez deň asi 4 – 5 hodín, kým v noci 9 – 10 hodín (obvykle s krátkymi prestávkami na papanie). Denný spánok je rozdelený na približne 4 spánky po 1 – 2 hodinách. Postupne, ako sa jeho vek približuje k polroku, spí počas dňa menej – denný spánok sa znižuje na 2 – 3 spánky denne.

Spánok sa dieťaťu postupne prehlbuje a môžu sa mu snívať aj sny. Rytmus spánku sa môže narušiť fázami rýchleho rastu a psychomotorického vývinu, či prerezávaním zúbkov.

Koncom tohto obdobia sa objavuje aj prvý silný strach – strach z odlúčenia, ktorý môže skomplikovať ukladanie na nočný spánok – zdravému vývinu psychiky nepomôže, ak bude bábätko ponechané s týmto strachom samé na seba. Preto nie je dobré ho nechávať v postieľke vyplakávať bez poskytnutia pozornosti a blízkosti.

 

Dojča od 6. do 12. mesiaca

Dieťa spáva obvykle počas dňa 2-krát (zvyčajne uprostred dopoludnia a neskoro popoludní), a to spolu 3 – 5 hodín. V noci spáva väčšina detí už bez nočného kŕmenia 10 – 12 hodín. Deti okolo 6 mesiacov sú zvyčajne unavené asi 2 ½ hodiny od zobudenia.

V 9. – 10. mesiaci začne dieťa vynechávať doobedňajší spánok, takže spáva už iba poobede. V noci spí stále asi 10 hodín.

Avšak všetko sú to len štatistické priemery, dĺžka a potreba spánku sú individuálne. Niektoré deti spia cez deň stále 2x, iné zase len poobede a aj viac ako 3 hodiny.

Stále trvá úzkosť z odlúčenia. Pomôcť môžu otvorené dvere (aby dieťatko rodičov počulo), zasvietená nočná lampa (aby sa nebálo), čítanie rozprávky pred spaním (aby sa upokojilo), mojkáčik do postieľky… Spánok môže byť narušený aj tým, že sa dieťa učí chodiť (v noci to chce skúšať). Strach a úzkosť dieťaťa sú prirodzeným vývinovým stupňom, nie rozmarom či trucovaním. Rodičia by sa mali pripraviť na chaos svojich emócií (ľútosť, strach, hnev…).

Spracované podľa Wiki Modrý koník, Návod na prežitie pre bejby (Igor Bukovský) a Hajaj, búvaj (časopis mama a ja, 2013)