Kniha Zajko, ktorý chce zaspať naozaj rozhádala rodičov, tak ako popisuje autorka zaujímavého článku, Zuzana Štebalská na blogu Denníka N. Svetový hit medzi rodičmi, kniha, ktorá pomáha rodičom uspať najmenších členov rodiny, má mať totiž účinky, aké neboli doteraz v bežnej domácnosti využívané. Na druhej strane ani postupy a spôsob prednesu doteraz nebol pre žiadneho rodiča známy. Aj z toho pramení viacero názorov a mnoho tých protichodných.

článok na blogu

Článkom totiž upozornila na fakt, že knihe a jej účinkom na deti v snahe ich uspať, nedôveruje polovica rodičov, ktorí ju vyskúšali. Častokrát však pochybili a vyhli sa príprave pred čítaním samotným, ba dokonca niektorí rodičia kúpili knihu deťom, aby ňou listovali samé. Je ťažké očakávať, že kniha, ktorá využíva prvky psychológie a s úspechom sa v mnohých krajinách udržala slušný čas v horných priečkach rebríčkov predajnosti, bude fungovať automaticky. Dokonca už len tým, že je kniha uložená medzi ostatnými knihami pre deti. V prvom rade je nutné chápať ju ako nástroj pre rodiča.

Zaujímavo zhodnotené pravidlá a podmienky, pri ktorých možno očakávať výsledok a pri ktorých je naivné čakať viditeľný efekt, spísala autorka v tomto článku.